Історія бібліотеки

Історія бібліотеки-філії №46
с. Прилуцьке Ківерцівської ЦБС
Чарівне село Ківерцівського району – Прилуцьке, яке до 1964 року називалось с. Ківерці. Засновниками першої бібліотеки тут  в 1931 році були члени товариства "Просвіта". Бібліотека розміщувалась у хаті активних членів "Просвіти" - братів Корнилюків – Ничипора і Василя. Про тематику книг, які містила бібліотека, свідчить «Журнал обліку читачів бібліотеки товариства «Просвіта» в с. Ківерці за 1931 – 1932 рр.", що зберігається у державному архіві  Волинської області. Протягом грудня-березня, читачка з цього  села Оксана Дмитрівна прочитала 48 книг. Серед них: «Захар Беркут» Франка І., »Кобзар» Шевченка Т., »Під Корсунем» Кащенка А., »Бояриня» Лесі Українки, вибрані твори в трьох томах Корнієнка О., »Перед бурею» Старицького М., «За волю Ірландії» Дорошенка Д., історичні твори «Княгиня Романова», «Марфа Борецька», «Запорожці в Сарагосі», та багато інших.

У 1939 р. після воз`єднання західної і східної України , з приходом радянської влади розпочались політичні репресіі, які не обминули і це село. Просвіта в селі Прилуцьке розпалась а з нею  перестала існувати і бібліотека.
Після війни, коли по селах почали відкривати школи, клуби, бібліотеки. В нашому селі також запрацювала хата читальня.
Про що свідчить стаття з газети «Радянська Волинь» : «Поліпшилась робота культ. установ села. Добре вторована стежка в хату читальню. Рівними рядками лежать на полицях твори видатних письменників, журнали та газети. Хата- читальня стала центром культурного життя села. Завідуючий читальною Г.Парфелюк згуртував у дружний колектив обдаровану молодь із села. В затишній хаті читальні проводять бесіди з селянами. Вони розповідають про міжнародне становище, про політичне, господарське та культурне життя батьківщини. Так селяни розширюють свій кругозір, підносять культ. рівень». Пипка О. За зразкову роботу клубів і хат читалень/ О. Пипка// Радянська Волинь.-1954.-15 груд.
Замітки про роботу бібліотеки с. Ківерці ( Прилуцьке)є в районній газеті «Ленінським шляхом» за 15 грудня 1946 р. Та за 4 квітня 1946 р.

Населення після закінчення робочого дня мають велике бажання культурно відпочити. Це можна зробити в кожному селі – в клубі, або хаті читальні. Тут можна почитати свіжі газети ,журнали політичну або художню літературу ,взяти участь в гуртках. В газеті за 2 грудня 1948 р. Йдеться  про поліпшення роботи бібліотечних установ. Про запровадження нових форм роботи ,а це бесіди про прочитані книги,гуртки самодіяльності. 

В травні 1947 р. в колишньому панському маєтку, де провела своє дитинство Габріеля Запольська письменниця- гуманістка , було відкрито клуб і бібліотеку   . Під бібліотеку виділили одну велику світлу кімнату .Завідував бібліотекою вчитель музики Явор В. І.  ,що пропрацював тут до  1956 р. В березні  1956 р. очолила бібліотеку Лідія Трохимівна Павлишина. Бібліотека і клуб проводили досить активну масову роботу . Організовували лекції приурочені різним темам , проводились літературні вечори , та багато інших заходів.


Про роботу сільської бібліотеки написав замітку в газету "Ленінським шляхом" секретар Ківерцівської сільської ради Микола Кондратюк :
Актив сільської бібліотеки.
Кілька років тому серед читачів Ківерцівської бібліотеки  рахувалось дуже мало колгоспників  її відвідувачами були переважно сільська інтелігенція ,робітники і школярі. Зовсім інше ми бачимо сьогодні . Книгами бібліотеки користуються колгоспники:ланкові,бригадири,працівники тваринницьких ферм. Всього 195 чоловік. Всі вони цікавляться найрізноманітнішою літературою : художньою ,сільськогосподарською,технічною ,історичною . Інтерес до книги зростає в колгоспників разом з піднесенням їх культурного рівня і поліпшення матеріального добробуту. Соьгодні активними читачами найрізноманітнішої літератури стали ланкова буряківничої ланки Надія Красіля ,ланкова по вирощенню  городніх культур Парасковія Доморацька ,свинарка Лідія Дроздюк,колгоспники Мефодій Притула,Микола Ковальчук ,Кіндрат Гузюк  та багато інших. 78 річний Кіндрат Гузюк ,наприклад ,цікавиться художньою літературою,в якій описані воєнні перемоги  Радянської Армії і партизанський рух в період Великої Вітчизняноє війни.Одночасно його цікавлять брошури про природні явища. Велику допомогу читачам подоють позаштатні книгоноші Ярина Сива,Марія Климюк ,Євгенія Савицька, які стали бажаними гостями в кожній хаті колгоспника .Цінними для читачів є індивідуальні бесіди, які проводить з читачами завідуюча бібліотекою Лідія Павлишина.В бібліотеці є багато центральних і республіканських газет , журнали « Советскій союз», «Огоноьк», «Крокоділ» , «Зміна» , « Україна» , «Фізкультура і спорт», «Советскій екран» , «Перець» , «Соціалістична культура», «Колгоспне виробництво».Тому колгоспники завжди охоче відвідують бібліотеку ,знайомляться з останніми новинами .І кількість активістів з числа колгоспних хліборобів безупинно росте.
  З січня 1971 р. в бібліотеці  працює Кеда Тамара Петрівна. Бібліотечний фонд був досить різноманітний. Читачів нараховувалось до 800. Проводились масові заходи , такі як усні журнали читали лекції , проводились тематичні вечори. При бібліотеці і клубі був організований драматичний гурток. Ставили вистави за творами Лесі Українки , І. франка , М. Старицького , дитячі казки. Організовували українські вечорниці , святкові вогники з молоддю, ветеранами праці і передовиками сільського господарства .  
Тамара Петрівна розносила книги по домівках старших жителів с. Прилуцьке і Сапогів . Проводили агітаційну роботу.

  В 1972 р. За колгоспні кошти збудували новий будинок культури . Тамарі Петрівні випало перевозити бібліотеку в нове приміщення .
Книги і інвентар довелось перевозити самотужки . Тамарі Петрівні довелось докласти чимало зусиль , щоб розмістити книжковий фонд в новому приміщенні.Зараз Тамара Петрівна працює психологом в школі с.Прилуцьке.


Починаючи з 1978 р. по 1984 р. в бібліотеці с. Прилуцьке була велика плинність кадрів через неcтачу кваліфікованих працівників бібліотечної справи. За цей період в бібліотеці працювали : Притула Валентина Варфоломіївна , в 1979 р. її змінила  Скопюк Галина Григорівна , а через 3 місяці бібліотеку очолила  Дидюк Марія Марківна. Пройшло небагато часу і в бібліотеці міняється працівник , це Климчук Тамара Григорівна. З 11 травня 1983 р. працює Тимощук Ольга Петрівна. Через рік  приймає бібліотеку Буяновська  Тетяна , пізніше Кіт Людмила .В 1984 р. після закінчення  Луцького училища культури в Прилуцьку бібліотеку прийшла працювати Мороз Галина Кирилівна. Бібліотека тісно співпрацювала з клубом,з партійною організацією,школою. Брала участь в агітбригадах , співали на обжинках . Якраз на роки її роботи припадає централізація бібліотечної системи району.Починають активно практикуватись нові форми роботи,це літературні вечори, бесіди,усні журнали,тематичні години ,бібліотечні уроки Тут в с.Прилуцькому Галина знайшла свою долю одружилася з місцевим хлопцем.  
На фото ліворуч стоїть Галина Кирилівна Мороз, праворуч стоїть Новак Ліза.
На час декретної відпустки Галину Мороз замінила в бібліотеці Новак Ліза.Бібліотекар носила книги на тракторну бригаду ,на ферму ,допомагала парторгу колгоспу готувати інформації на день політінформатора. Бібліотекарям давали обробляти колгоспні буряки,ходили збирати хміль.Ліза також знайшла в цьому селі свою долю.Приїхала тимчасово ,а залишилась жити тут постійно.

В листопаді 1997 р. на посаду зав. Бібліотекою  була призначена Бокій Оксана Ярославівна. Бібліотека –філія № 46 с. Прилуцьке станом на 2013 р. обслуговує  680 користувачів  з них дітей 208 , юнацтва 85 . Книжковий фонд нараховує 7400 примірників. Особлива увага приділяється соціокультурній діяльності . В цьому напрямку  бібліотека співпрацює з будинком культури і школою. Проводяться літературно-музичні вечори , свята села , оформляються виставки декоративно-прикладного мистецтва. У роботі з дітьми індивідуальні форми роботи поєднуються з інформаційною  та масовою роботою. Приділяється  увага вивченню та задоволенню читацьких інтересів. Разом з шкільною бібліотекою проводяться бібліотечні уроки , вікторини , диспути . Підбирається література для позакласного читання . Інформаційна робота для учнів включає оформлення виставск з певних тем :»На допомогу шкільній програмі», »Любіть та бережіть природу" , «Історичний калейдоскоп», «Цікава географія", «Все для всезнайок». Матеріали з виставок діти використовують для написання рефератів, позакласного читання, та для розширення свого кругозору. Бібліотека в своїй роботі багато уваги приділяє і краєзнавчій  тематиці.



Щоб зацікавити дітей і привернути їхню увагу до читання книжок, при бібліотеці організовано аматорський  ляльковий театр "Дивограй". Учасниками якого є учні 4-8 класів.
Ідея створити ляльковий театр існувала давно.  Дітям дуже сподобалась ця ідея ,охочих брати участь у виставах завжди багато. Першу виставу ми показали для глядачів на свято села в Прилуцьку і називалась вона «Сільска історія», потім до дня Незалежності  України ми підготували лялькову виставу про українську мову «Пригоди у казковому лісі». За допомогою лялькових вистав ми знайомили учнів молодших класів з правилами  користування книгами, вчили дбайливо ставитись до них.
 Так за допомогою казкових героїв з лялькової вистави «Звірята лікують книгу» діти запам`ятали правила, якими слід користуватись, щоб  книга жила довго. Проводились за допомогою лялькових вистав бібліотечні уроки «Пригоди чарівниїх книжок» про довідкову літературу для учнів 4-6 кл.   



   З травня 2011р.  По 2015р. На базі бібліотеки працювала школа  з питань довідково –бібліографічної  та інформаційної роботи. На базі бібліотеки проводилось одне з занять обласного  семінару. Всі присутні мали нагоду ознайомитись з днем інформації на тему « Волинь земля батьків священна». До його проведення було залучено учасників лялькового театру» Дивограй» за  допомогою казкових героїв з вистави присутні  ознайомились з бібліотекою, а також почули розповідь про походження назви села, його історію, про видатні історичні місця ківерцівського району. В бібліотеці впроваджуються нові форми роботи такі як творчі посиденьки в бібліотеці. Влітку діти збирались на посиденьки  щоб поплести браслети з кольорових резинок і ознацомитись з літературою про це. Потім творчі посиденьки на день святого Валентина вирізали сердечка. На свято маковея складали  букети з квітів і зілля, паралельно ознайомились з книжковою виставкою «Українські народні звичаї і обряди». Бібліотека бере участь в громадському житті села.

Використані джерела інформації.
1.     Пипка О. За зразкову роботу клубів і хат читалень/ О.Пипка //Радянська Волинь.-1946.-15груд.
2.     Пипка О.//Ленінським шляхом.-1946р..-20черв.
3.     Пипка О. .//Ленінським шляхом.-1968р..-20черв.
4.     Богуш М.І. Павленко Т.І. Ківерцівщина крізь віки і долі :Історики краєзнавчі нариси/ М.І.Богун.-Луцьк,2006-250с.
5.     Бокій О.Я. Розкажу тобі про себе./О.Я. Бокій.//Бібліосвіт.-2011.-№6.-верес.
6.     Мілінчук Н.Р. Вчимося майстерності / Н.Р. Мілінчук//Бібліосвіт.-2012.-№3трав.
7.     Мілінчук Н.Майстер-клас ./ Н. М. Мілінчук.//Бібліосвіт.-2011.-№3квіт.
8.     Бокій.О.Я. Творчі посиденьки в бібліотеці/ О.Бокій.// Бібліосвіт.-2016.4, серп. 

Кондратюк М. Актив сільської бібліотеки./М.Кондратюк//Ленінським шляхом.1958.-23 березня.